Hra League of Legends se neustále vyvíjí a to již přibližně osm let. V současné době to ani nevypadá, že by Riot chtěl hru ustálit a jejími neustálými úpravami tak chce nalákat nové hráče a také neznudit ty staré. Během let vyšlo mnoho patchů, mnoho úprav, nejen šampionů, ale i předmětů, run, masteries, klienta nebo celých herních mechanik a prvků.

V tomto článku se podíváme na Katarinu - její rework, buffy, nerfy a taktiky a úspěchy v průběhu let.

Katarina

Katarina byla přidána do hry 19.9.2009, tedy ješte před první sezónou. Její první rework přišel již během prvních měsíců League of Legends a druhý rework pak s velkým reworkem asasínů v sedmé preseason.

Katarina se liší od ostatních asasínů velkým aoe poškozením a také velkou závislostí na resetování kouzel zabíjením nepřátel. Pokud se dostane brzy k několika zabití, její snowball je obrovský a dokáže potahat zbytek hry.

Katarina se mnohokrát ukázala na profesionální scéně - před reworkem a i po něm. Vždy se však jednalo o jednoduššího šampiona se spoustou counterů a tak se neobjevovala příliš často. Rework jí trochu ztížil a ubral na counterech a tak se objevuje o trochu častěji. SKT T1 Faker mnohokrát ukázal čeho je Katarina schopna. Starou Katarinu také proslavil známý streamer Siv HD.

Pro začátek je také třeba zmínit, že velkou výhodou Katariny je fakt, že nemá manu, ani energii a její schopnosti tedy nic nestojí a je závislá pouze na cooldownech, které si dokáže resetovat svou pasivkou.

Pasivka

před reworkem

Voracity

Kdykoli zemře šampion, kterého během posledních 3 vteřin Katarina poškodila, sníží se její cooldown na všech schopnostech o 15 vteřin

po reworku

Voracity

Innatate Daggers

Innatate - Kdykoli zemře šampion, kterého během posledních 3 vteřin Katarina poškodila, sníží se její cooldown na všech schopnostech o 15 vteřin

Daggers - Kdykoli Katarina sebere dýku ze země, protočí se a způsobí 75 - 287 (+ 100% bonus AD) (+ 55/70/85/100% AP) magického poškození a zredukuje cooldown E - Shunpo o 78 / 84 / 90 / 96%.

Dýky vydrží na zemi 4 vteřiny.

Schopnost Q

před reworkem

staré

aktualizované

Bouncing Blade

Katarina hodí dýku na cíl, která se odrazí na 4 další ještě nezasažené cíle, způsobí magické poškození a označí je na 4 vteřiny.

Další schopnost či základní útok do označeného cíle zruší označení a způsobí magické poškození.

po reworku

Bouncing Blade

Katarina hodí dýku, která se odrazí na 2 další ještě nezasažené cíle a způsobí magické poškození. Poté dýka spadne na zem 350 jednotek na druhé straně od prvního zasaženého cíle.

Schopnost W

staré

Killer Instinkt

Pasivka - Základní útoky a schopnosti způsobují bonusové magické poškození a navyšují rychlost útoku, pokud Katarina útočí na stále stejný cíl.

Aktivka - Katarina posílí svůj následující základní útok a dále vylepší své Q - Bouncing Blade nebo E - Shunpoo.

  • Q - Dýka způsobí plné poškození všem zasaženým cílům a aplikuje "Grievous Wounds" (snížené léčení)
  • E - Katarina si zvýší "dodge chance" (šance na vyhnutí základního útoku - dnes již neexistuje)

před reworkem

staré aktualizované

Sinister Steel

Katarina se protočí a okolním cílům způsobí magické poškození, pokud zasáhla i šampiona, získá bonusovou rychlost pohybuna 1 vteřinu.

po reworku

Preparation

Katarina vyhodí dýku do vzduchu, která dopadne na zem po 1.25 vteřině a KAtarina získá bonus k rychlosti pohybu na 1.25 vteřiny.

Schopnost E

před reworkem

staré aktualizované

Katarina skočí do cílové oblastí, získá 15% redukci poškození na 1.5 vteřiny a způsobí magické poškození, pokud skočí na nepřítele.

po reworku

Katarina skočí na jednotku či dýku a způsobí magické poškození, pokud skočí na nepřítele. Pokud skočí na dýku, způsobí magické poškození nejbližší jednotce v dosahu schopnosti.

Již nelze skákat na wardy.

Schopnost R

před reworkem

Death Lotus

Katarina se začne točit na místě na 2.5 vteřiny a poškozovat cíle kolem sebe každých 0.25 vteřiny. Maximálně však může zasáhnout maximálně 3 cíle. Navíc aplikuje Grievous Wounds na 3 vteřiny.

po reworku

Death Lotus

Katarina se začne točit na místě na 2.5 vteřiny a poškozovat cíle kolem sebe každých 0.166 vteřiny. Maximálně však může zasáhnout maximálně 3 cíle. Navíc aplikuje Grievous Wounds na 3 vteřiny.

První Katarina

Úplně první podoba Katarina, která se objevila na Riftu měla trochu jinou podobu než si většina z nás pamatuje. Její rework, ale přišel velmi brzy po spuštění League of Legends

Voracity (P) - Pokud šampion zemře během 15 vteřin od zásahu Katarinou, KAtarina získá 50 zlata a redukuje si cooldown všech schopnosí o 20 vteřin.

Bouncing Blade (Q) - Katarina hodí dýku, která způsobí poškození o hodnotě jejího AD a odrazí se na další cíle (redukováno o 15% za každý cíl). PRvní zasažený obdrží ještě další bonusové poškození.

Killer Instinct (W) - Stejné jako před reworkem.

Shunpoo (E) - Stejné jako před reworkem.

Death Lotus (R) - Katarina se roztočí a začne házet dýky na nepřátele (1 nepřítel za každou úroveň této schopnosti).

Prvotní Katarina se jeví spíše jako hybrid mezi AP a AD asasínem nežli full AP asasín jak jí známe dnes.

Na Katarinu před druhým reworkem se můžete podívat v následujícím videu Champion spotlight. Tento spotlight je však zajímavý tím, že je podán spíše jako naučné video a liší se od dnešních spotlights.


Obrázky a Splash arty

Klasická Katarina

Starý

Aktualizovaný

Nový

Mercenary Katarina

Starý

Nový

Red Card Katarina

Starý

Nový

Bilgewater Katarina 

Starý

Nový

Kitty Cat Katarina

Starý

Nový

Katarina má ještě dalších pět skiny - Sandstorm Katarina, Slay Belle KatarinaHigh Command Katarina, PROJECT: Katarina a Warring Kingdoms Katarina.

High Command Katarina byla vydána v roce 2011 a stále je bez vizuálního update.


Zajímavosti

  • Příjmení Katariny je De Coutea, což ve francouzštině znamená "of the knife"
  • Při vydání Katariny byla Mecenary Katarina základním skinem
  • Tanec Katariny je referencí na film Napoleon Dynamite
  • Cassiopeia je sestra Katariny. Talon sloužil jejich otci - generálu De Coutea a Katarina ho považuje za svého bratra
  • Man at Arms, známí kováři vytvořili repliku zbraní Katariny
  • V roce 2012 se objevili soubory pro skin Cyber Katarina a Crimson Elite Katarina (nikdy nevyšly)
  • Slay Belle Katarina zprvu tancovala okolo vánoční tyče - to však bylo změněno
  • Garen (Demacia) a Katarina (Noxus) mají mezi sebou velmi kontroverzní vztah

Úspěchy

Katarina se na profesionální scéně objevuje pouze zřídka a tak je velmi těžké najít moment, který by byl opravdu epický. Katarina vždy byla a bude solo queue šampion, jelikož proti dobře organizovanému týmu nemá moc šancí na úspěch. Je velmi dobře countrovatelná nejen schopnostmi, ale i dobrou komunikací týmu, který když se semkne, Katarina toho příliš nezmůže. Její rework toto trošku pozměnil a tak se objevuje alespoň o něco více.

Faker a Katarina

Faker v tomto zápase proti Kongdoo Monster v jarním splitu LCK jasně ukázal, čeho je jeho Katarina schopna. Důležitým faktorem jsou ale, i Fakerovi neuvěřitelné reakce, hlavně při vyhýbání ultimátky Cassiopeii.

A zde ještě jedna hra z Fakerova solo queue.


Závěr

Na závěr je třeba zmínit, že stejně jako u Alistara, SionaKarmy, LeBlancNidaleeUdyra a Vladimira. Riot odvedl velice dobrou práci s reworkem. Velmi snadného a silného šampiona proměnil na zábavného, složitějšího asasína, který ve správných rukou stále pracuje stále stejně jako stará Katarina.

Chybí vám stará Katarina? Chodící stroj na pentakilly?

Pokud se vám článek líbil a rádi byste znali historii i jiných šampionů napište nám své názory a přání do komentářů.