Vánoce v League of Legends jsou každým rokem plné tematického obsahu, který dotváří atmosféru těchto svátků. Jen málo která hra se může pyšnit zimním obsahem v podobném množství. Pojďme se podívat, co jsme ve hře v průběhu Vánoc mohli potkat.

Zasněžená mapa

Největším znamením Vánoc je zasněžený Summoners Rift. Jak ten původní, tak i nový má svoji zasněženou variantu.

Původní verze se objevovala kolem Vánoc v letech 2009 až 2011. Později Riot začal pracovat na nové mapě, zimní verze tak musela jít stranou. Návratu se dočkala v roce 2016. Prohlídku si můžete vychutnat například i ve 360° pohledu, ideálně pokud máte VR brýle.

Zapomenuto nebylo ani na miniony.

Zimní skiny, ikonky, emoty a wardy

Každý rok Riot vypustí několik zimních skinů. Některé jsou specifické a nepatří do žádné linie skinů. Mezi nejoriginálnější můžeme zařadit Nutracko, Re-Gifted Amumu nebo například Poro Rider Sejuani. Pak zde jsou skupiny skinů, které mimo zimní tematiky patří přímo do určité rodiny skinů. Mezi nejznámější patří Winter Wonder a Snow Day skiny. Nalezneme zde i trojici Elf skinů (Teemo, Tristana, Jinx) a čtveřici Santa skinů (Gragas, Veigar, Braum a Draven). Ježíška zde bohužel nenajdeme.

Za několik posledních let bylo vydáno také velké množství zimních ikonek. Jejich počet přesahuje padesátku a můžeme v následujících letech očekávat další. Pozadu nejsou ani emoty, jejichž zimní kategorie nyní čítá deset kousků.

Za zmínku stojí také množství zimních ward. Poznáte je lehce. Většinou mají podobu zimního pora, nebo tučňáka. Setkat se ale můžete i s klasickým sněhulákem, sobem nebo perníčkem.

Speciální runy a předměty

Starý runový systém vyžadoval kupování jednotlivých run. Ty byly rozdělené na 3 úrovně. V letech 2009 až 2011 jste mohli vždy v zimě zakoupit speciální runy po omezenou dobu. Nebyly silnější, než ty klasické, ale měly speciální obrázek.

2009 Snowdown Showdown

2010 a 2011 Snowdown Showdown

Speciální herní režimy

Prosinec roku 2013 přinesl herní režim, jenž můžeme dnes znát pouze z All-Star eventu. Je jím klasický Snowdown Showdown mód. Hráči se tomto režimu utkají na Howling Abyss 1v1, nebo 2v2. Vyhrává tým, který zabije oponenta (či oba dva), zničí nepřátelskou věž nebo zabije 100 minionů.

Až do letošního roku tento mód vystřídal Legend of the Poro King. Základ tohoto režimu byl jednoduchý. Zápasy 5v5 na Howling Abyss, podobně jako v ARAMu. Rozdíly tu ovšem byly. Mohli jste si vybrat postavu, kterou budete hrát a na mapě jste měli k dispozici sněhové koule. Stačilo, aby váš tým trefil deset koulí do nepřátel a v danou chvíli se spawnul obří Poro King. Toho jste mohli nakrmit a dát mu tak určité vlastnosti. Na trefené sněhové koule, stejně jako na Poro Kinga, se navíc dalo teleportovat.

Zvlášním bonusem byly v Poro Kingovi ikonky. Jestliže jste měli jednu ze speciálních poro ikonek, tak vás doprovázel stejně tematicky upravený poro.


Množství obsahu, které Riot připravuje každý rok pro sváteční období, je opravdu úctyhodné. Krom zimní mapy, skinů, emotů a ikonek jsme se letos dočkali i misí. Díky nim můžeme získat část obsahu úplně zdarma. Nic z toho není samozřejmé a v mnoha průběžně aktualizovaných hrách nenajdeme ani zlomek této snahy od vývojářů. Pokud tedy pravidelně trávíte zimu na Summoners Riftu, užijete si dostatek vánoční atmosféry.


Věděli jste, že...?

  • Baron Nashor má zimní čepičku.
  • Krom zimní mapy existuje i podzimní verze.
  • Na staré zimní mapě se vyskytovaly lektvary pro regeneraci zdraví a many, které měly upravené jméno a vzhled.
  • Krom speciálních zimních run Riot vydal například i Razer runy.
  • Existuje okolo 40 zimních skinů (dle klienta 39, dle wiki 40).