Zdá se to jako chvilka, co jsme se všichni seznamovali s mechanikou Chosen šampionů, byli nadšení z nových roztomilých legend a skinů na arény. Za týden se s nimi však budeme muset rozloučit. Desky v Teamfight Tactics z části pohltí temnota. Předměty už také nevypadají, tak jak je známe. Pokud jste se s TFT setem 5 – Reckoning ještě neseznámili, v tomto starším článku jsme novinky rozebrali za vás. Pro teď se však poohlédneme (i za minulými) sety, které se stále dají v TFT: Fates zahrát a můžete se s nimi na posledních pár dní probojovat k vítězství.


Chosen Duelists. Ne, nic se nezměnilo. Alespoň v nižších divizích mi hráči dají za pravdu, že se tento tým dá stále potkat a uhrát, máte-li štěstí na předměty a brzy získáte zlatou úroveň Chosen Duelist Yasua. Na první místo to možná vždy stačit nebude, tým je s téměř nesmrtelným Yasuem a nezastavitelnou Kalistou pořád zábavný ke hraní. (Pokud vám na Kalistu neskočí taková Akali...)

Strategicky se jedná o slow-roll, kdy šetříte zlaťáky a na úrovni 5, kdy ještě máte velkou šanci najít Tier 1 a 2 šampiony, hledáte Yasua, Fioru i Jaxe. Čím víc zlatých jednotek, tím lépe! Pokud rádi riskujete a našli jste třeba Chosen Duelist Fioru, můžete ji později zkusit prodat a najít Chosen Duelist Kalistu. Předměty dodávající rychlost útoků jí výrazně pomohou, ať už zvolíte Rapid Firecannon, Rageblade, nebo Hurricane. Dobrá je kombinace alespoň dvou z nich + Deathblade či jiný předmět složený z BF meče. A ač je to překvapivé, Kalista umí využít i Rabadon. Yasuovi dejte Hand of Justice, a Guardian Angel a máte téměř vyhráno.

Velkou výhodou tohoto týmu je synergie s Lee Sinem. Většina hráčů vám potvrdí, že jde o nejvíc “nevybalancovanou” postavu ve hře, protože umí jen tak svou schopností odkopnout z desky nepřítelova – normálně nezabitelného – tahouna. Proto hned po získání “trojkového” Yasua pospíchejte k úrovni 8 a legendárním jednotkám. Mimo Lee Sina je klíčovou postavou i Yone, jenž dodá Yasuovi lifesteal.


Fabled Vanguard Mystics.  Další tým, který se stále objevuje ve hře, jsou Vanguard Mystic, ke kterým se dá dobře přidat Fabled. V obrázku sice vidíme Chosen Fabled Neeko, hrát se však dá i situace, kdy je Neeko Chosen Mystic, pak stačí vyměnit třeba Shena za Cho’Gatha a máte Fabled bonus i tak.

Celá kompozice je postavená na tom, že je váš tým silně defenzivní. Je to taková jedna velká přední linie chránící Neeko, jež z pozadí uděluje hromadu poškození. Může se vám také podařit složení Vanguard’s Cuirass ze Spatuly a vesty. Využitím tohoto předmětu na Neeko dosáhnete její větší ochrany. Jinak nezapomeňte na důležitý předmět Jeweled Gauntlet. Skrz něj Neeko může kriticky zasáhnout svou schopností.

Hra se pohybuje ve standardní ekonomice – nijak moc neutrácet, mít úroveň 8 asi po fázi 5-1 a hledat Ornna se Zileanem. Je jedno, jestli potkáte Sharpshootery nebo Mages, každý nepřátelský tým bude proti vám mít co dělat.


Chosen Keepers jsou, dovolím si říct, mým asi nejoblíbenějším týmem. A nejlepší je to, že jsou stále ohromně silní! Začínáte s Chosen Keeper Elise či Rakanem a později je vyměníte nejlépe za Chosen Keeper Kennena.

Jakmile na počátku hry vidíte, že vám na lavičce sedí B.F. meč a vesta, pásek a AP v podobě Needlesly large rod, není na co čekat, protože jde o komponenty pro klíčové předměty Keeper týmu. Jak už je vám asi jasné – předměty, stejně jako pozicování, vyhrávají hru. S Morellonomiconem a Guardian Angelem na Kennenovi můžete být pozitivní v tom, že se určitě dostanete mezi top 4 místa ve hře. Dál už záleží hlavně na tom, jak rychle získáte Xayah a posledního Keepera Azira, což je legendární jednotka.

U Xayah platí, že každá Hand of Justice se počítá a přebytečné defenzivní předměty můžete skládat například na Aatroxe či Ornna, vaše tanky. Rakan se může zdát jako jedna ze slabších jednotek týmu, avšak jeho schopnost jej dělá velmi užitečným a to hlavně na počátku hry.


A protože jde o poslední článek tohoto typu pro TFT: Fates, rozhodla jsem se přidat ještě pár týmů i bez popisku, alespoň jako obrázky. Třeba vám to připomene nějaký tým, který jste dlouho nehráli a rádi si ho naposledy zkusíte ještě v normální hře. Hodně štěstí a zábavy ve hrách, příště už se uvidíme při TFT: Reckoning!