Kick z Fnatic
i Zdroj: Tryhard.cz
Ostatní Článek Kick z Fnatic

Kick z Fnatic

derk

derk

13. 4. 2013 12:10

Jak to vůbec bylo? Přinášíme bližší informace a rozhovor s oběma zúčastněnými - Mozillou i Kazmitchem.

Reklama

Jistě si většina z vás pamatuje, jak se Mozilla spolu s Kazmitchem dostali do Rekklesova týmu Fnatic.Beta. Papírově velmi silný tým, který mířil na nejvyšší mety, spolu hrál pár týdnů a po první offline akci - Copenhagen Games - se rozhodl vyhodit topaře (Mozilla) a midaře (Janitin). Zpráva o vyhození z týmu se jako první objevila na Moziho facebooku a nutno podotknout, že poněkud rozčeřila hladinu vody na naší jinak docela klidné scéně. 

Mozilla napsal na svém facebooku:

Takze jsem oficialne vyhozen z Fnatic Beta s oduvodnenim, ze postradam individualni skill. Tento nazor mi byl sdelen Rekklesem, Sairusem i Kazmitchem. To znamena, ze budto si najdu brzo nejaky team, nejaky mensi protoze jsem dostal do analu uz tolikrat v esports, ze jsem z toho vazne unaveny. Pokud se nic nepodari, tak muzete tuto zpravu taky brat jako predcasne ohlaseni, ze koncim s League of Legends. Mozna ten duvod co mi byl sdelen je pravdou a ja jsem vazne spatnej ve hre, potom bych se vzdal svych snu a vratil se na univerzitu studovat. Momentalne nevim jak to bude, je to tak 50/50 mezi najit si team brzo a skoncit uplne. Cya

Krátce potom následovalo oficiální vyjádření od Kazmitche:

Musim se vyjadrit k tomu hatu co se na me snesl po tom co mozilla oznamila ze dostal bench. Vsichni tady hodnotime jestli je ten bench opravneny nebo ne. Je treba se na to divat objektivne. Podle meho nazoru je Mozilla skvely hrac, urcite nejlepsi Cz/sk toplane. Ale kdyz se vezme svetove meritko, na ktere hraci Fnatic Beta aspiruji, tak Mozimu neco chybi. Proti hracum jako je Soaz, Kerp, a dalsi spickovi toplaneri nema Mozi sanci. To je fakt a tak to je. Pokud chceme jako tym dosahovat dobrych uspechu potrebujeme ty nejlepsi mozne hrace. Proto nas po nekolika neuspesich s Rekklesem napadlo ze je treba neco zmenit. Bavili jsme se o tom jak se dari jednotlivym linkam a dosli jsme k nazoru ze mid ani top nevyhravaji 1v1. To byl docela problem, protoze kdyz se enemy jungler zameril na campeni botu, coz delali treba RNX tak sme se nemohli spolehnout na mid ani na top. Je mi lito ze to muselo skoncit takhle ale proste spickovy tym neni o kamaradstvi ale o tom podavat co nejlepsi vysledky. Proto jsme se rozhodli tak jak jsme se rozhodli.

Stejne tak bylo moje rozhodnuti o vyhozeni Freeze, ktery je podle me top 5 ad EU. Ale Freeze byl dost toxic (dost kazil naladu v tymu a tak) player ke konci naseho pusobeni v Extatusu, on to o sobe vi a ja mu to rekl mnohokrat. Clovek proste musi udelat i tezsi rozhodnuti jestli chce vyhravat a byt nejlepsi.

Bez techto rozhodnuti by jsme teoreticky mohli hrat dotedka v rozhadanem extatusu.

Peace

Hate me now

Mozilla, nejspíše nejznámější a nejlepší hráč (článek najdete  zde ) na naší scéně vůbec, byl vyhozen z týmu kvůli nedostatku individuálního skillu. Fanoušci nechápali, hateři si to užívali, ale nikdo nevěděl, jak to bylo doopravdy. Proto jsme se rozhodli v tom udělat trochu jasno a zeptali jsme se obou hráčů na několik otázek. Jejich odpovědi najdete níže.

Kazmitch s Mozillou na Copenhagen Games v barvách Fnatic

Kazmitch 

 Četli jsme tvé i Moziho oznámení na facebooku, velmi zkráceně byl Mozi vyhozen z Fnatic Beta týmu spolu s midařem, kvůli absenci invidivuálního skillu. V čem konkrétně byl největší problém? Mozimu to na CG šlo poměrně dobře.

Musíme si uvědomit, že CG byla většina zápasů proti naprosto neznámým týmům z Dánska. Co si pamatuju tak proti těm silnějším jako byli P4pro, RNX tak tam už to tak dobré z Moziho stránky nebylo. Stejně tak lidi nevidí ostatní zápasy kde trénujeme a těch bylo tak 5x víc jak zápasů na CG. Taky tam byly určité neshody Moziho se Sairusem našim Junglerem. Tak sme se rozhodli pro tuhle změnu. Původně měl dostat Bench jen Janitin, ale pak jsme hráli zápas proti Alternete a tam prostě Mozi dostal stomp. Tak Rekkles navrhl, že vyměníme oba dva.

 Bylo vidět, že Mozi na turnaji hrál několik šampionů, které nepatří do jeho klasického repertoáru - například Lee Sina. Proč tomu tak bylo, mělo to nějaký hlubší význam nebo jste prostě zkoušeli nové věci?

Při picku se většinou spolíháme na to že každý ví o své roli co se bude hodit nejvíc. Ja o topu nevím skoro nic, takže nevím proč jsme měli Lee sina na topu, předpokládám, že měl vyhrát 1v1 linku, protože byl braný až po enemy topu. Ale to se nestalo a v teamfightech byl Lee dost neefektivní. Na turnaji se nezkouší nové věci, hráli jsme to co jsme měli natrénované.

 Na facebooku jsi zmínil, že Mozi není na úrovni nejlepších evropských topařů. Myslíš si, že je v Evropě nějaký lepší topař, který je v současné době bez týmu? Kdo zastoupí Moziho místo?

Pár jich tady určitě je, v současné době zkoušíme Sapheho a zatím jsme s ním spokojení. Ale je pravda, že těch topařů je o dost méně než třeba midařů. Pro mě samotného je top asi nejméně atraktivní role. Na té lince se toho moc neděje a člověk nemá až takový vliv na hru jak jinde, ale to je můj noob názor bronze 5 topaře :D.

 Jaké máte s týmem plány do budoucna? Míříte až na LCS?

Hlavní cíl je Dreamhack ve Švedsku, LCS je zatím takové tabu, protože Rekkles jej hrát nemůže.

Mozilla

 Nedávno se na tvém facebooku objevila zpráva, že jsi byl vyhozen z Fnatic.Beta. Jak se to stalo, co bylo hlavním důvodem a co si o tom všem myslíš? Mnoho lidí tvůj vyhazov nechápalo, protože výkony, které jsi podával byly velmi slušné.

Zdravim. Kde začít. Prvně bych tedy chtěl říci, že se mi moc nelíbilo to, jak se řekněme tedy “moji” fanoušci zachovali ke Kazmitchovi. Nebylo to fér. Sice jemu je to asi úplně jedno, ale já který se už v oblasti socialních medií nějakou dobu pohybuji vím, jak nepříjemné je to danému člověkovi, když mu desítky lidí začnou psát, že je zrádce atp. Samozřejmě nepočítám i ty svoje „hatery“, na to já už jsem zvyklý, ale pro Kazmitche to bylo myslím poprvé. Na to se váže (a toto jsem psal i klukům z tryhardu), že tryhard tímto článkem vytváří jakousi platformu pro komunitní soud, kdy se já i Kazmitch máme obhájit, což mi na jednu stranu přijde trochu komické, ale tak proč to neudělat. Stalo se to vlastně pár dní po prohře proti ATN v TSM eu turnaji. Ta myšlenka nahradit midlane hráče vznikla už na CG, kdy vznikla myšlenka nahradit i mě nevím, protože mi to logicky bylo utajeno. Odůvodnění co jsem dostal je, že postrádám individuální skill. To komentovat nebudu, protože každý si o tom může udělat vlastní názor stejně tak jako jsem si ho udělal i já. Další důvod co mi byl naznačen, byl výkon na CG a samotný zápas proti ATN. Když se budu držet toho komického označení komunitní soud tak je potřeba asi dodat důkazy. Replaye z CG games si každý můžete shlédnout z příslušných streamů a replaye z her proti ATN si můžete obstarat zde: http://uloz.to/xdsRy4Pv/atn-match-rar Abych vysvětlil, proč to sem vlastně dávám, tak je jasné, že neodtajňuji nějaké skryté taktiky a chci jen dát možnost pro lidi, aby si udělali vlastní názor. Ostatně myslím si, že Fnatic.Beta týmu to je celkem jedno, neboť je to pro ně minulost. Co si o tom všem myslím? Překvapilo mně to, mrzelo mě to hodně, ale je to pravděpodobně jen dobře pro mojí budoucnost.

 Kazmitch v týmu zůstal a také vydal oficiální vyjádření na svém facebooku, kde se víceméně přiklonil k verdiktu Rekklese. Bavili jste se o tom spolu? Jak jste spolu vycházeli na CG a potom?

Bavili jsme se o tom spolu jednou, když jsem se ho ve hře zeptal, jestli má stejný názor jako rekkles a řekl mi, že ano což znamená, že v mé herní schopnosti nemá důvěru, takže tam je asi kapitola uzavřená.

 Na CG jsi velmi často hrál postavy, které u tebe nejsou obvyklé. Málokdy jsi picknul něco z trojice Renekton, Shen, Irelia, ale hrál jsi hodně Lee Sina a Elise. Co tě k tomu vedlo?

Ano moje picky na CG. Pamatuju si, že jsem hrál hodně Elise, Dianu a Lee sina. Myslím si, že na Elise a Dianě top nic špatného není, jsou to dobří championi pro toplane. Co se Lee Sina týká tak to asi trochu rozveďme. Myšlenka Lee Sina na topu vznikla ze scrimů proti Fnatic A-teamu, kdy ještě než začali hrát ten jejich splitpush v LCS, tak ho v několika hrách trenovali proti nám. Vetšinou to bylo tak, že Xpeke si vzal buďto Zeda nebo Khazixe a splitpushoval jednu stranu a s0AZ si vzal Lee Sina nebo taktéž Zeda podle potřeby a splitpushoval druhou. Lee Sin jako toplane champion zvládá pouze 2 úlohy a to právě splitpush anebo chrání AD carry přes jeho štít, odkopnutí či spomalení dotírajících championu. A práve proto Rekklesovi, který má obrovskou vazbu na Fnatic A-team, se to zalíbílo a řekl mi, abych ho začal trénovat a hrát. Zpočátku to na CG fungovalo proti „horším“ týmům, ale nás asi zajímají hry proti RNX. Pouze v jedné hře jsme dělali to, v čem je Lee Sin dobrý a to v 2. hře WB, kdy Rekkles splitpushoval s Vayne 1 stranu a já tu druhou. Ve zbylých hrách jsme ale toto nedělali a dělali jsme teamfighty proti aoe kompilaci, což je samozřejmě nesmysl a proto jsem byl zbytečný. Je ale pravdou, že každý si svého championa měl vybírat sám a já jsem v tomto udělal chybu, jelikož championi jako např. Renekton, Rumble jsou teamfight championi a já neměl důvěru v midlane, že dodá to potřebné k vyhrání teamfightů. Řekněme tedy, že mi to bylo řečeno abych hrál Lee Sina, na druhou stranu ale jsem se tomu ani nebránil takže je chyba asi oboustranná.

 Jak to s tebou vypadá v současné době a co plánuješ do budoucna? Budeš ještě hrát? U nás nebo v zahraničí?

Jak už jsem tedy naznačil, tak vzhledem k tehle zkušenosti jsem přehodnotil svoje postavení ke hře a pravděpodobně to budu omezovat až se dostaneme asi ke konci. Mám velkou radost, že mě po přerušení studia vzali zpět, takže zase budu chodit na universitu a co se League of Legends týče tak možná sem tam dám stream, možná se najde nějaký tým a já zase začnu hrát týmově, člověk nikdy neví, ale momentálně jsem bez týmu a předpokládám, že to nějakou dobu tak i zůstane.

Kazmitch s Mozillou byli členy eXtatusu a obsadili 3. místo na MČR (Bětka, aim, Dejv, Kazmitch, Mozilla, Freeze)

Závěr

Důvodem vyhazovu byl tedy slabý "individuální" skill. V reálu to může znamenat cokoliv od špatného přístupu k tréninku až k "nepadnutí" si do oka s Rekklesem. Jestli je nebo není moudré vyhodit zkušeného hráče po jedné LAN akci, uvidíme až v budoucnu. Každopádně doufáme, že vám tento článek nabídl alespoň jiný pohled na celou věc a věříme, že si každý z vás udělá svůj názor.

Závěrem bych chtěl poděkovat Kazmimu i Mozimu za poskytnutí rozhovoru a oběma přeji jen to nejlepší do budoucna. Ať už byla situace jakákoliv, oba patří k absolutní špičce naší scény a potvrdili své kvality i v zahraniční konkurenci. Takže díky za reprezentaci a přeji mnoho štěstí a úspěchů do budoucna. Snad o vás ještě uslyšíme!

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama