Profesionální hraní počítačových her je ve velké míře mužskou záležitostí. Přesto můžete objevit dost slečen, které se pohybují na nejvyšších příčkách v žebříčku hodnocených her. Kompletně dámské týmy jsou dnes také běžné. Jedním z těchto celků byl i Team Siren. Skupina pěti žen, které se snažily dostat mezi profesionální týmy.

Představení

Původní soupisku dávala dohromady streamerka Little Jenny. Pomáhal jí také Xpecial, v té době support pro TSM. Jenny sehnala sponzory a hráčky do svého týmu. Natočilo se úvodní video a takto dopadlo:

To, co ve videu uvidíte, ovšem neodpovídalo realitě. Střílení ze zbraní jako ukázka agrese? Žádné hráčce v týmu se tento zážitek nelíbil. Atmosféra v týmu také nebyla dobrá a na streamech se to často projevovalo.

“Profesionální” hráčky

Soupiska jmen sama o sobě vám asi nic neřekne. Je třeba se podívat na trochu jiné aspekty. Dívky to s hraním na nejvyšší úrovní myslely vážně. Team Siren měl krom sponzorů svůj vlastní gaming house. Děvčata měla rozvrhnuté streamy, aby se o nich zvýšilo povědomí a společně spolu trénovaly.

Team Siren to s hraním myslel vážně, ale co samotné hráčky? Ve videu můžete vidět KDA, winrate, ale to nemusí vždy dorážet realitu. Dobré KDA a winrate můžete mít i v bronzu. Jak to tedy při uvedení videa bylo?

  • TOP: Yonnie – platinum 4
  • Jungle: Ilysuiteheart – platinum 4 
  • MID: Little Jenny – diamond 1
  • ADC: Christina – diamond 1
  • Support: Solvanas – diamond 4

Celek trénoval v 5v5 tým rankedech. Jejich umístění v tomto žebříčku? Gold 1 po více jak 40 hrách.

Výsledek

Tým se nakonec po menších změnách rozpustil. Problém byl v tom, že zmíněné dívky, hlavně kapitánka Little Jenny, myslely vstup mezi profesionální týmy vážně. Sehnaly sponzory, peníze, dokonce i dům pro trénink. Právě v něm se ukázalo, že Jenny je k ostatním velmi toxická. Ovšem sehranost a skill také hrály roli. V dané době kolem kauzy vzniklo drama, které přineslo špatný pohled na kompletně ženské týmy.

Scéna byla v té době ještě relativně mladá a v roce 2013 nebylo ani moc ladies sekcí. Situaci neprospělo ani chování hráček ve hře, které také nebylo vzorové. Tým za celou dobu nic nevyhrál a příjmy ze streamů nebyly dostatečné. To byl další důvod k rozpuštění celku. V pozadí hrála roli také mizerná komunikace a nulová snaha o zlepšení. Takový byl příběh prvního kompletně ženského LoL týmu.

Poučení

Dámské týmy rozhodně mají na to poměřovat síly s ostatními. Jenže esportu nejde ani tak o pohlaví jako o skill a sehranost. To v týmu Siren prostě chybělo. Dnes můžeme vidět dívky v různých esportových týmech (např Geguri v Overwatch nebo Goddess v Rainbow Six: Siege) a tak by to mělo být. Žádné zápasení pohlaví proti pohlaví.