Už od první sezóny Riot pořádá velký mezinárodní turnaj, kterému se přezdívá Worlds. Letos bude tento event hostit Korea a finále se odehraje na stadionu Munhak v Incheonu. Tento stadion zažil například Mistroství světa ve fotbale v roce 2002, atletické Mistroství světa a Asijské hry. Letos v listopadu v jeho prostorách budou bojovat dva nejlepší týmy o slavný Summoner's Cup.

Nebude tomu prvně, co velký stadion zaplní tisíce hráčů. Pojďme se společně podívat, jak vypadala místa finálových utkání na uplynulých Worlds.

Skromné začátky

Fanoušci Fnatic jistě vědí, že tento tým vyhrál první Worlds turnaj. Stalo se tomu tak v průběhu konání švédského Dreamhacku. Prostory tohoto turnaje vešly do historie pod přezdívkou "Phreakův byt".

Na místo dorazilo několik stovek fanoušků a vzhledem k popularitě League of Legends v té době se není čemu divit. Hra nebyla tak populární a rozpočet celého turnaje nejlépe shrnuje následující obrázek.

Už o rok později se turnaj přesunul kompletně pod křídla Riotu. Ceny pro účastníky vzrostly z desítek tisíc na celkové 2 miliony dolarů.

Amerika mění vše

Finále třetích Worlds se odehrávalo v americké multifunkční aréně Staples Center. V té době se samotná stage stavěla směrem k jedné stěně, kapacita haly tak byla podobná jako při koncertech. Což je přibližně 8 000 míst, maximální kapacita je až 18 000. Riot potvrdil vyprodání všech lístků a zlomový moment pro eSport byl na světě. Profesionální zápas ve videohře vyprodal sportovní arénu.


O tři roky později se finále Worlds vrátilo a byla to nevídaná podívaná.

Pod širým nebem

Už dlouhá léta platí, že Korea je nejlepším regionem v této hře. Možná se letos schyluje ke změně, ale minimálně v předchozích sezónách tomu tak často bylo. V roce 2014 hostila právě tato země největší LoL turnaj. Popularita hry dala záminku Riotu a ten uspořádal finále na fotbalovém stadionu. Za zmíňku stojí, že na pódiu vystoupila například skupina Imagine Dragons s hitem Warriors, složeným přímo pro Worlds.


V roce 2017 pak přišla na řadu Čína. Obrovská země s ještě větší fanouškovskou základnou. Jakou největší stage pro finále vybrat? Přece olympijský stadion Ptačí hnízdo, který hostil Olympijské hry v roce 2008.


Věděli jste, že...?

  • Živé promítání virtuálního draka na obrazovku při finále Worlds 2017 bylo po technické stránce velmi oceněno.
  • Samsung Galaxy (nyní Gen.G) a RNG se potkávají potřetí za sebou v jedné skupině. Pokaždé oba tyto týmy postoupily do další fáze turnaje.
  • Riot postupně navýšil počet účastnících se týmů. Pokud počítáme i Play-in, tak si na Worlds zahraje celkem 24 týmů.
  • Angličtí komentátoři budou na Worlds pouze při finále. Zbylou část turnaje odkomentují z NA LCS studia.
  • Letos se bude skupinová část hrát 8 dní v kuse.