Před pár dny vydal Riot zajímavé video, ve kterých na negativní názory na esport reaguje krátkými záběry ze soutěží a Worlds.

Na internetu lze najít různé skupiny lidí s různými názory. Najdou se lidé, kteří si přejí, aby byl esport součástí olympiády, ale i lidé, kteří o esportu nechtějí ani slyšet, považují ho za nudný a myslí si, že je to zábava pro děti.

Čísla ale říkají něco jiného. Esport sleduje více lidí, než kdy dříve a jeho sledovanost bude podle všech odhadů růst čím dál víc. Někteří si myslí, že zavedení franchising systému v severoamerické LCS přinese do esportu velké množství fanoušků klasických sportovních organizací, kteří budou sledovat a podporovat jejich esport týmy.

Pokud se franchise systém zavede i v Evropě, kde jsou s americkými basketbalovými týmy srovnatelné například týmy fotbalové, mohlo by to přinést esportu další diváky, fanoušky a osobnosti. Na následujícím obrázku je zajímavý graf o složení esport populace v USA a Evropě.

Pojďme si říct pár zajímavých faktů o sledovanosti letošních Worlds. Vysílalo se celkem 136 hodin, na platformě Twitch se v jeden okamžik dívalo celkem 1 080 997 diváků, celkový maximální počet diváků v jeden moment byl 106 210 010. Celkový sledovací čas všech diváků je 4 294 967 295 hodin.

Pro srovnání, na americké televizi Fox sledovalo letošní Super Bowl celkem 111,3 miliónů diváků. Jak vidno, sledovanost jedné z nejslavnějších sportovních událostí Spojených států je srovnatelná s celosvětovou esport soutěží.

V poslední době se diskutuje i o platech e-atletů, které, stejně jako platy sportovců, dosahují neuvěřitelných výšin. Někteří lidé to nepovažují za správné, ale i tímto jsme se klasickým sportům přiblížili.

Co si myslíte o esportu vy? Je srovnatelný s klasickými sporty? Jak se bude esport dále vyvíjet?