Na webu escharts.com se objevila zajímavá statistilka, která ukazuje sledovanost dvou největších západních LoL soutěží. Debaty mezi fanoušky těchto lig nemají konce, tak si pojďme prohlédnout, kdo má pravdu.

Podíváme-li se na grafy na těchto obrázcích, uvidíme, že si soutěže LCS a LEC během letošních dvou splitů vyměnily role. Nejprve se zaměříme na peak viewership – tedy na nejvyšší počet sledujících v jednu chvíli. V jarním splitu si vedla v tomto ohledu LEC lépe s výjimkou dvou týdnů a finále. V létě tomu bylo naopak, většinu času si větší peak udržovala americká soutěž, ve finálovém zápase mezi Fnatic a G2 ale LEC jasně vedla.

Podobně je na tom i průměrná sledovanost, jak ukazuje druhý graf. Zatímco na jaře lidé více sledovali LEC s výjimkou finále, v létě fanoušky zajímala více LCS, ale finále LEC průměrnými diváky jasně překonalo svou americkou sestru.

Letní finále LEC, které poslalo G2 na světový šampionát z prvního místa, sledovalo v jednu chvíli 841 tisíc diváků, zatímco peak během finále LCS vyšplhal “pouze” na 494 tisíc. Evropské finále v tomto případě posunulo laťku rekordního počtu sledujících jakékoliv LoL soutěže ve všech regionech.

Narozdíl od LEC se LCS bohužel nepodařilo během roku nalákat více diváků – na jaře sledovalo finále v jednu chvíli 599 tisíc diváků. Oproti tomuto číslu pak evidujeme v létě 17,5% pokles.

Další statistiky ukazují, na jaké platformě a v jakém jazyce sledovalo nejvíce lidí letní split LEC. Nejoblíbenějším soubojem se stal duel Fnatic vs G2, všechna čtyři společná střetnutí se vešly do pěti nejvíce sledovaných zápasů.

Zatímco streamu se v Evropě daří, offline eventy už tak oblíbené nejsou. Oproti jarnímu splitu přijelo sledovat souboje v LEC v létě na vlastní oči o 31 tisíc diváků méně. A jak je na tom v tomto ohledu LCS? Ještě hůř, v porovnání s jarním splitem se na letní vysílání dostavilo o 37 tisíc diváků méně.

Nejsledovanější týmy v LCS:

  1. Team SoloMid
  2. Team Liquid
  3. Cloud9

Nejsledovanější týmy v LEC:

  1. Fnatic
  2. G2
  3. Origen

Závěrem lze říci, že LEC v létě jasně dominovala. A i když byly na jaře výsledky relativně vyrovnané, po letních soubojích lze říci, že LEC je v porovníní mezi dvěma západními ligami ta populárnější.