Reklama
Přeroste mobilní e-gaming klasické profesionální hraní?

Přeroste mobilní e-gaming klasické profesionální hraní?

Trh s mobilními hrami neustále a prakticky nezadržitelně roste. Model Free2play, který mnoho mobilních her využívá, je mnohými hráči naprosto nenáviděný a raději by si koupili plnou hru s veškerým obsahem jednorázově, než aby „museli“ platit průběžně, i když jen po menších částkách. Pravda je ovšem taková, že tento model vydělává neskutečné peníze, a když se hra dobře zpropaguje, tak svým autorům přinese takřka pohádkové jmění. Mohlo by se zdát, že mobilní hry budou zajímat zejména takzvané casual hráče, kteří hledají spíše relaxační druh zábavy. Na jednu stranu Candy Crush hraje spousta hráčů, ale to vůbec neznamená, že by mobilní hry netáhly i hráče, kteří se chtějí prosadit i v oblasti e-gamingu, tedy v oblasti profesionálního hraní.

Například karetní hra Hearthstone je sice hratelná jak z mobilních zařízení, tak z počítače, ale nám jde spíše o opravdu čistě mobilní hry. Obrovský úspěch zažívá hra Clash Royale, která velmi povedeně kombinuje vícero žánrů a najdeme v ní prvky her MOBA, RTS a právě sběratelských karetních her. Přestože se jedná o velmi snadnou hru k pochopení, stále více hráčů se jí věnuje i profesionálně, ať už se jedná o Twitchování nebo turnajovou hru.

Právě turnajová hra zažívá i u mobilních her obrovský boom a nedávno se v Clash Royale konal i turnaj, ve kterém se rozdělil 1 milion dolarů. To je částka, která by před deseti lety vystačila na výplaty hráčů několika desítek turnajů v top hrách. Ani dnes se rozhodně nejedná o žádné troškaření a rozhodně se nejedná ani dnes o klasickou výplatu v rámci jedné hry. Je vidět, že trh s profi hranými hrami se neskutečně posunul a mobilní hry nejsou žádnou výjimkou.

Jak by mohla vypadat budoucnost

Zatím se klasické hry nemusí mobilní konkurence zas tak moc bát. Zvláště prestiž turnajů ve Starcraftu, Counter-Strike, Dotě i dalších je něco, co prostě táhne. Množství turnajů a výplaty hráčům jsou stále u klasických her oproti těm mobilním vyšší. Na druhou stranu kdo ví, jak bude situace vypadat za několik let. Přeci jen na počítači se hraje několik desítek let, zatímco mobilní trh s hrami je v zásadě ve svém zárodku, protože relativně donedávna chytré telefony jednoduše neexistovaly.

Je tedy docela dobře možné, že i typičtí vydavatelé AAA titulů začnou po mobilním trhu mnohem více pokukovat a začnou produkovat i top mobilní hry. Stát se může opravdu hodně a chytit se jako hráč na takto rostoucím trhu, nemusí být vůbec špatný nápad. To se samozřejmě týká i těch, kteří zápasy pouze sledují a pouze si občas chtějí na své oblíbence vsadit.

Nové fórum je tady! Vyzkoušej ho ještě dnes. Jdu na to

Komentáře

Reklama
Bleskovky
ico 24. 11. 2017

Sencux a Mikyx podepsali kontrakt s týmem Misfits Gaming.

ico 24. 11. 2017

Další posilou TSM se stává MikeYeung.

ico 24. 11. 2017

Febiven a Solo podepsali kontrakt s týmem Clutch Gaming.

ico 24. 11. 2017

SKT T1 podepsalo kontrakt s trenérem kkOma. Faker, Bang, Wolf, Blank, Untara a Effort prodloužili jejich kontrakt.

ico 23. 11. 2017

Top liner týmu Immortals Flame, podepsal nový kontrakt s týmem FlyQuest.

ico 23. 11. 2017

Ssumday přestoupil do nového týmu 100 Thieves. Jeho roční plat bude kolem 14.700.000 CZK.

Reklama