Čeká nás velmi netradiční šampion, jehož ovládání bude zcela výjimečné. Riot dnes představil, jak bude fungovat rotování zbraní nového šampiona Apheliose.


Zbraně, základní útoky a střelivo

Aphelios používá celkem pět zbraní, které v průběhu hry různě mění. Útočí s hlavní zbraní, ale vždy má při ruce i vedlejší zbraň, na kterou lze přepnout pomocí W.

Ovšem je tu omezení, Aphelios se nemůže kdykoli vybrat z kterýchkoli dvou zbraní. Každý z nich má totiž omezený počet nábojů (moonlight) na 50 a jakmile se toto střelivo vypotřebuje, zbraň se vymění za jinou, která je na řadě, než se znovu nabije.

Jelikož může Aphelios měnit zbraně mezi hlavní a vedlejší, pořadí zbraní se ve hře mění podle toho, kterou zbraň použil první.


Schopnosti

Aphelios disponuje pouze třemi schopnostmi – Q, W a R. I když W se v podstatě nedá považovat za schopnost, pomocí tohoto tlačítka pouze přehazujete zbraně.

Každá ze zbraní Apheliose má svoji vlastní schopnost na Q. Tu lze použít, pokud je tato zbraň právě používaná jako hlavní. I vedlejší zbraň ale hraje roli, jelikož k této schopnosti přidává vždy bonusovou sílu či efekty (znovu záleží na zbrani). Všech pět schopností na Q stojí manu i náboje a každá má svůj vlastní cooldown (můžete tedy použít Q, pak vyměnit zbraně pomocí W a okamžitě použít další Q). Aphelios se Q naučí automaticky na úrovni 2 a to se pak postupně stává silnější.

Apheliosova ultimátka R – Moonlight Vigil vypustí bombu, která exploduje na prvním zasaženém nepříteli a udělí poškození všem nepřátelům v okolí. Poté Aphelios střelí posíleným útokem své hlavní zbraně do všech nepřátel zasažených výbuchem. Ultimátní schopnost se Aphelios automaticky naučí na úrovni 6 a poté si ji automaticky vylepšuje na úrovních 11 a 16.


Postupy na nové úrovně

Jelikož se Aphelios učí Q i R automaticky, body za nové úrovně vkládá do základních statů místo do schopností.

 • AD
 • Attack Speed
 • Bonusový Armor Penetration

Zbraně

Calibrum – The Rifle

Calibrum je zbraň z dlouhým dosahem na poke/harass, základní útoky mají extra range.

Pokud s touto zbraní udělíte schopnostmi poškození do nepřátel, označíte je. Na takto označené nepřátele může poté Aphelios kliknout kdekoli na mapě a vystřelí do nich z vedlejší zbraně (pokud před kliknutím vymění Calibrum do vedlejší pozice, vystřelí z hlavní zbraně). Tento výstřel poškodí i ostatní označené nepřátele v okolí.

Calibrum Q: Moonshot

 • Vystřelí projektil, který poškodí prvního zasaženého nepřítele.

Calibrum R

 • Útok do všech nepřátel zasažených bombou označí všechny zasažené cíle. Poškození z tohoto označení je vyšší, než označení z Q.

Severum – the Scythe Pistol

Severum je zbraň určená k přežití, léčí Apheliose za část poškození, které udělí. Pokud má Aphelios plné zdraví, léčení se změní na malý štít.

Severum Q: Onlaught

 • Aphelios získá bonus k rychlosti pohybu a začne rychle střílet ze své hlavní i vedlejší zbraně na nejbližšího nepřítele (prioritně šampiona). Tyto střely lze považovat za základní útoky, ale udělují menší poškození.

Severum R

 • Použitím schopnosti si Aphelios vyléčí část zdraví.

Gravitum – the Cannon

Gravitum je zbraň zaměřená na zpomalování nepřátel. Každý zásah udělí i postupně upadající zpomalení.

Gravitum Q: Eclipse

 • Poškodí a znehybní všechny nepřátele zasažené zpomalením ze základních útoků. Tato schopnost nepoužívá vedlejší zbraň.

Gravitum R

 • Útok do nepřátel zasažených bombou aplikuje mnohem větší zpomalení.

Infernum – the Flamethrower

Inferum používá Aphelios na AoE poškození a rychlé zabíjení minionů. Tato zbraň uděluje zvýšené poškození a poškodí i nepřátele za cílem útoku (podobně jako předmět Titanic Hydra).

Infernum Q: Duskwave

 • Aphelios vypustí plamen, který poškodí nepřátele. Poté do všech zasažených nepřátel střelí vedlejší zbraní.

Infernum R

 • Útok do nepřátel zasažených bombou poškodí také nepřátele v okolí místo nepřátel za cílem (efekt Titanic Hydry se změní na efekt Ravenous Hydry). 

Crescendum – the Chakram

Crescendum je zbraň určení k boji zblízka, která se chová jako boomerang. Jakmile Aphelios zaútočí, na další základní útok musí počkat, dokud se k němu zbraň nevrátí, ale jakmile se tak stane, jeho útok se resetuje. Attack speed zvyšuje rychlost letu zbraně Crescendum. Čím blíže je Aphelios k cíli, tím menší vzdálenost zbraň poletí (a tím rychleji může tedy Aphelios útočit).

Schopnosti, které vyžadují následující střelu do více cílů, zkopírují tuto zbraň. Poškození těmito kopiemi je vyšší za každého zasaženého nepřítele.

Crescendum Q: Sentry

 • Vytvoří věžičku, která střílí vedlejší zbraní do nejbližšího cíle.

Crescendum R

 • Pokud bomba zasáhne méně než tři nepřátele, poškození se zvýší, jako kdyby byli zasažení tři.

Vlastní uživatelské rozhraní

Ještě jste se neztratili ve všech těch informacích? Tak se podívejte, jaké speciální HUD má nový šampion.

 1. Pasivka, která vysvětluje zbraně a postup na další úrovně. Popisek je stejně dlouhý, jako tenhle článek.
 2. Hlavní zbraň a zbývající náboje.
 3. Q.
 4. Vedlejší zbraň a zbývající náboje. Pokud je Q vedlejší zbraně na cooldownu, ikona zobrazí i zbývající čas do použití.
 5. Následující zbraň, kterou dostanete, až některá zbraň, co zrovna používáte, vyčerpá náboje.
 6. R.

Pokud bude mít vaše hlavní zbraň 10 nebo méně zbývajících nábojů, počítadlo nábojů se objeví i na pravé straně obrazovky.


Šampion Aphelios se do hry dostane v patchi 9.24 (přibližně kolem 4.12.2019).