Jelikož byla včera pátá neděle v měsíci a všechny naše tradiční statistiky o šampionech, které vydáváme každý měsíc, již vyšly, podíváme se dnes na nejvíce banované šampiony v ranked hrách. Statistiky jsou převzaty ze všech úrovní ranked her – od Ironu až po Challenger a v potaz jsme brali nejhranější mapu Summoner's Rift. Pokud tedy nevíte, jak v soloQ banovat aniž by vám někdo za to trhal hlavu, tento článek by vám mohl pomoci.

V následující tabulce najdete šampiony seřazené podle % počtu her, ve kterých byli zabanováni a také jejich poměr výher / proher (winrate).

ŠAMPION

POPULARITA

WINRATE

BANRATE

Aphelios 13,9% 51,5% 53,4%
Yasuo 25,4% 50,6% 49,8%
Darius 11,5% 50,3% 40,4%
Zed 12,2% 49,0% 35,9%
Morgana 13,4% 50,0% 34,9%
Mordekaiser 15,5% 53,1% 32,4%
Blitzcrank 11,9% 51,7% 30,9%
Senna 17,0% 49,5% 28,2%
Akali 14,9% 45,2% 26,2%
Lee Sin 24,9% 48,0% 25,5%

Jak tomu bývá u nových šampionů, neobejdou se bez vysokého banratu. Většinou trvá tak dlouho, dokud daný šampion nedostane nerf nebo dokud si na něj hráči nezvyknou. Není proto divu, že se tu objevil Aphelios i Senna.

Fighter Yasuo a assassin Zed se již delší dobu drží na špičce této tabulky. Někteří lidé je banují proto, protože proti nim nechtějí hrát, a někteří mají trošku jiný důvod – zkrátka je jen nechtějí mít ve svém týmu. Naproti tomu tu máme AP assassina Akali. Úřaduje zejména na kompetitivní scéně, ale i v rankedech zvládne nadělat paseku. Bohužel se jedná o vysoce mechanicky náročného šampiona, proto má tak nízký winrate...

Darius se hrává na tanka, ale vzhledem ke své pasivce a ultimátce zvládne rozdávat neuvěřitelné poškození. Mnohdy se jej ani neoplatí gankovat, neboť zvládá situace 1v2. Mordekaiser má též jistou výhodu, když ho nepřátelský jungler gankne. Ze situace 1v2 se lehce stane 1v1 a on je jednoho po druhém pěkně vyklepe.

Z klasických junglerů lidi neradi hrají proti Lee Sinovi, který dominuje v první polovině hry. Na jeho ganky žádný jiný šampion nemá a jeho damage jen tak nikdo nepřekoná. Bohužel pokud nevyhraje hru do 20. minuty, pak je k ničemu.

Morgana se těší veliké oblibě díky jejímu drobnému reworku. Její obrovskou výhodou je štít, pomocí němuž ona, nebo její spojenec ignorují veškeré CC efekty, což se ovšem nelíbí nepřátelským týmům zaměřených na CC. Blitzcrank má hook, po jehož trefení většinou zajistí kill svému marksmanovi. Dokonce dosahuje nadpůrměrného winratu, tudíž tím spíše bude banovanější než Tresh s 48,6% winratem.


A co vy? Dejte nám vědět, kdo je podle vás nejvíce banovaný šampion a jaký důvod si nese!