Stejně jako před měsícem, se i v tomto článku podíváme na to, kteří šampioni jsou v tuto chvíli nejpopulárnější a také, jak jsou momentálně úspěšní. Pokud pravidelně hráváte ranked hry, určitě na ně často narážíte. Jde totiž o nejčastější picky šampionů. Statistiky jsou převzaty ze všech úrovní ranked her – od Ironu až po Challenger a v potaz jsme brali nejhranější mapu Summoner's Rift. Pokud tedy nevíte, jak na rankedy, tento článek by vám mohl pomoci.

V následující tabulce najdete šampiony seřazené popularity (procentulní počet her ve kterých se vyskytují) a také s procentuálním poměrem výher / proher (winrate). Tabulka je také doplněna o procentuální počet her, ve kterých je daný šampion zakázaný (banrate). Tabulka může být velmi jednoduchou sondou do současné metagame. Určitě vám také může pomoci, když nevíte, jakého šampiona si vybrat. Zkrátka pokud sáhnete po některém z deseti šampionů, které lidé hrají nejčastěji, určitě neuděláte chybu.

ŠAMPION

POPULARITA

WINRATE

BANRATE

Sett 31,0% 51,2% 43,4%
Caitlyn 25,1% 50,0% 21,6%
Miss Fortune 22,0% 52,3% 6,5%
Yasuo 21,1% 49,8% 49,3%
Lee Sin 20,8% 48,0% 24,6%
Leona 20,5% 51,5% 22,3%
Garen 18,3% 50,5% 9,3%
Jax 17,9% 49,8% 11,0%
Thresh 17,3% 48,9% 7,0%
Kai'Sa 17,1% 47,6% 3,4%

 

Oproti minule došlo k několika změnám. V tabulce již nenatrefíme na Apheliose, Sennu, Dianu, Soraku a Lux, které vystřídali Sett, Miss Fortune, Leona, Garen a Jax.

Jak tomu bývá, noví a reworknutí šampioni se vždy objeví v tabulce a jinak tomu není ani u Setta. Jejich banrate vypovídá o nechuti hráčů ho vůbec vidět ve hře. Velmi pozoruhodný je Aphelios, který se propadl až na 33. místo. Senna se propadla pouze na 14. místo, což není moc.

Caitlyn je oblíbená zejména kvůli jednoduchosti a jejím útokům z velké vzdálenosti. Předmět Stormrazer se dočkal značné úpravy, který je ku prospěchu Cait. Kai'Su můžeme zařadit mezi ty šampiony, které lze hrát jak AP, tak i AD. V její itemizaci nikdy nesmí chybět Guinsoo's Rageblade, ovšem co postaví dál, záleží na hře. V momentální metě jí více vyhovuje postavit Stormrazer a dát se tak na cestu AD. Miss Fortune se řadí mezi mechanicky náročnější marksmany, neboť její efektivita spočívá v neustálém střídání targetů.

Jax se pyšní dvojrolí, neboť se může hrát jak v jungli, tak i na topu. Tohle ocení zejména jeho maini, kteří si zvolí top/jungle a je jim jedno, na kterou z těchto dvou pozic půjdou. Garena řadíme mezi šampiony pro začátečníky.

Lee Sin je unikátním junglerem, jehož síla spočívá v načasování jeho schopností. Díky jeho skokům dokáže snadno gankovat přes zdi a je velice problematické vytvořit si vizi proti němu. Jeho vysoká popularita je způsobena především jeho herním stylem, jež ho dělá zábavným šampionem s mnoha náročnými mechanikami.

Jedinými klasickými supporty, pomineme-li Lux support ( ͡° ͜ʖ ͡°), nejsou nikdo jiní než Thresh a Leona. Pro Treshe jeho hook znamená kill pro tým, proto je velmi oblíbeným supportem. Leona má výborný engage potenciál, čímž často zahajuje teamfighty.

V neposlední řadě tu máme Yasua. Tento fighter má vysoký banrate z prostého důvodu – buď lidi nechtějí hrát proti němu a nebo s ním...

A co vy? Dejte nám vědět, kdo je podle vás nejhranější šampion a jak často ho potkáváte!