Dnešním dnem končí Play-In fáze letošního světového šampionátu, která měla za cíl určit týmy, jež postoupí do skupinové části Worlds 2021. Letos se o účast ve skupinách rvalo celkem deset celků, konkrétně to byli zástupci Číny, Brazílie, Koreje, CIS, Japonska, Severní Ameriky, Latinské Ameriky, Oceánie, Turecka a celek z pacifiku.

Po šestidenním maratonu o postup můžeme konečně pogratulovat týmům Cloud9, DetonatioN FocusMe, Hanwha Life Esports a LNG Esports k jejich účasti v hlavní části mistrovství, naopak se musíme rozloučit s hráči Beyond Gaming, RED Canids, Unicorns of Love, Infinity Esports, PEACE a Galatasaray, kteří sice ukázali, že rozdíly mezi světovými regiony se neustále zmenšují, stále to však nestačilo na některé jejich známější konkurenty.

Cloud9 v čele s Perkzem čeká skupina smrti

Existence “skupiny smrti” je ve světě kompetitivního League of Legends taková drobná tradice a letos se za tuto skupinu považuje Group A obsahující současné držitele titulu mistrů světa, tým Damwon KIA, bývalé světové šampiony FunPlus Phoenix, naši domácí třešničku Rogue a po dnešku také modré mráčky v čele s chorvatským midařem Perzkem. O tom, že tyto čtyři týmy budou rozhodně nejžhavějším tématem následujících týdnů, se snad není třeba zmiňovat a především pro západní celky této skupiny se jedná o první porovnání sil s bývalými výherci Worlds.

Zpět k C9, kteří zažili poměrně úspěšný start Play-In fáze, následně ale klopýtli hned dvakrát po sobě, proti Japonským DFM, kterým zajistili postup do skupiny B a podruhé proti Unicorns of Love. V obou zápasech bylo evidentní, že týmu dochází energie, na sociálních sítích se následně objevily spekulace, zda-li tyto zápasy neprohráli američané naschvál, aby se vyhnuli skupině A. I kdyby se tyto konspirace potvrdily, Perkzově týmu to nijak nepomohlo a s odřenýma ušima nakonec postupují do čtveřice, která budí ze spaní nejednoho fanouška LEC a LCS.


Japonsko poprvé v historii v hlavní části Worlds

Japonští DFM jsou tým, který určitě zná nejeden západní fanoušek League of Legends. I přesto, že japonskou LJL málokdo ze západu sleduje, pravidelně se setkává s tímto týmem na poli světového šampionátu. Japonští fanoušci však nikdy nemohli svým miláčkům fandit příliš dlouho – vždy totiž byli během Play-In fáze vyřazeni z turnaje a letos se jedná o historicky první Worlds, na kterých tento region postupuje do skupinové fáze! O tom, jak obrovský je to skok kupředu pro LJL snad není třeba mluvit a DFM si účast v group-stage jednoznačně zasloužili a nezahráli vůbec špatně.

Je však otázka, jak si tým poměrně mladých hráčů poradí s poněkud gigantičtějšími oponenty, jako jsou EDward Gaming, nebo legendární T1. Spolu s nimi tvoří skupinu B ještě výherce americké LCS ligy, tým 100 Thieves.


Korejci a Číňané drtí všechny ostatní

Nejspíše se nemusíme zmiňovat o tom, že tyto dva regiony jsou ve světě League of Legends těmi nejobávanějšími a proto není překvapením, že čtvrtí zástupci LPL a LCK, týmy LNG Esports a Hanwha Life Esports doslova projeli Play-In fází jako nůž máslem. Zástupci čínského regionu postupují do hlavní části turnaje s perfektním skóre 4:0, jejich rivalové z jižní koreje poté s jedním zaváháním 3:1.

LNG čeká skupina D, HLE následně skupina C. V ní se setkají s týmy Fnatic, PSG Talon, Royal Never Give Up, Gen.G, MAD Lions, nebo Team Liquid. Především naši evropští reprezentanti by se měli na oba mladé celky připravit, jelikož ani jeden z nich nevypadal, že by přijížděl na Worlds 2021 jako černá ovce jejich regionu.