Ochrana elektroniky proti přepětí a výpadku elektřiny je něco, co hráči i běžní uživatelé často přehlížejí. Za tyto věci přitom dáte někdy i statisíce korun. Stačí pak jedna nešťastná událost a můžete jít nakupovat od nuly. Řešení za zlomek ceny nabízí Eaton díky přepěťové ochraně a záložním zdrojům

Herní počítač za desítky tisíc, drahá televize a konzole, kterou jste sehnali se štěstím po roce čekání. Chráníte si tyto drahocenné věci proti přepětí a výpadkům proudu? Měli byste, protože předcházet zničení této drahé elektroniky je řádově levnější než koupě nového vybavení. Eaton má naštěstí celou řadu řešení. My si jich pár představíme a začneme od toho nejmenšího.

Eaton 3S Mini je malinkatý záložní zdroj, kterým nahradíte napájecí kabel například u routeru nebo bezpečnostní kamery. Připojenému zařízení pak v případě výpadku dodávek elektrické energie poskytne pár minut k přečkání této situace nebo bezpečnému vypnutí.

Skvělou vlastností Eaton 3S Mini je jednak malá velikost, ale rovněž fakt, že touto UPS nahrazujete původní kabel. Nejde o přídavnou kabeláž, která by se vám někde motala.

V balení se nachází hned několik koncovek a připojit můžete cokoliv od starého routeru až po chytrého hlasového asistenta. Záleží pouze na vás. Pokud zvolíte připojení například WiFi routeru, vyhnete se při krátkém výpadku napájení zdlouhavému restartu zařízení. V jiných případech můžete elektroniku v klidu vypnout a případně si uložit potřebné věci. Po připojení bezpečnostní kamery zůstane prostor nahráván i navzdory vypnutí elektřiny, což může představovat cílený útok.

Větším kouskem je pak Eaton 3S 850 disponující osmi zásuvkami. Všechny ochrání vaše zařízení pomocí přepěťové ochrany. Polovina z nich je pak napojená na akumulátor schopný dodávat energii zapojeným spotřebičům i po výpadku proudu.

Zapojit můžete počítač, konzoli nebo prakticky jakýkoliv přístroj, který chcete chránit. Po výpadku dodávek elektrické energie získáte díky Eaton 3S 850 dostatek času k dokončení práce nebo úrovně ve hře a k bezpečnému vypnutí. Poslední, co chcete, je marnit čas a neuloženou práci opakovat.

Zapojit lze i menší příslušenství pomocí dvojice USB portů, které jsou zároveň zálohované a fungují tak i během výpadku proudu. Eaton 3S 850 navíc indikuje svůj stav pomocí LED a vy tak vždy poznáte, že jste připraveni i na nečekané události.

Náročnější uživatelé mohou sáhnout například po Eaton Ellipse PRO 1200. Jde o záložní zdroj s maximálním zatížením 1200 VA nebo 750 W. Opět má osm přepěťových zásuvek, z nichž polovina je zálohovaná pomocí baterie. Tento záložní napájecí zdroj navíc ochrání i vaši lokální síť díky portům na ethernet.

S Eaton Ellipse PRO 1200 nejen chráníte svá zařízení, ale také šetříte své peníze. Zdroj totiž disponuje funkcí EcoControl. Ta odpojí určitá zařízení, pokud se to hlavní vypne. Praktický příklad? Třeba odpojení monitoru, když nemáte zapnutý počítač.

Největším tahákem tohoto modelu je ale fakt, že jde o chytré zařízení disponující displejem, kde lze rychle zkontrolovat stav baterie a odebíraný výkon. Pomocí USB pak můžete Ellipse zapojit do počítače a nastavit si například chování jednotlivých zásuvek.

Záložní zdroje jsou velmi podceňovaným zbožím, které může zachránit váš herní stroj i jakoukoliv další elektroniku. Jednorázovou investicí se nejen vyhnete řadě problémů, ale zároveň můžete i ušetřit.